Opublikowany przez: Monika C. 2018-10-31 12:34:02
Autor zdjęcia/źródło: Alimenty na dziecko @unsplash
W projekcie ustawy zaproponowano rozwiązania służące sprawniejszemu uzyskaniu przez komorników sądowych informacji o dochodach uzyskiwanych przez dłużników alimentacyjnych w oparciu o dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proponuje się, aby komornicy sądowi uzyskiwali te informacje z ZUS nieodpłatnie, w drodze elektronicznej, wraz z ich comiesięczną aktualizacją w przypadku zmian. Elektroniczna wymiana informacji wraz z ich stałą aktualizacją, pozwoli na natychmiastowe podjęcie przez komornika działań wobec dłużnika alimentacyjnego, w przypadku każdorazowego podjęcia przez niego legalnej pracy zarobkowej.
Zaproponowano też zmianę w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących zwiększenia sankcji wobec pracodawcy, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego, np.:
nie udzielił komornikowi odpowiedzi na temat dłużnika alimentacyjnego,
nie przekazał zajętego wynagrodzenia bezpośrednio komornikowi,
dokonał potrącenia zajętego wynagrodzenia w zbyt niskiej wysokości,
nie zawarł odpowiedniej informacji o zajęciu wynagrodzenia w wystawionym świadectwie pracy.
Projekt przewiduje także karę grzywny – odpowiedzialności materialnej - dla pracodawców zatrudniających „na czarno” pracowników będących dłużnikami alimentacyjnymi lub wypłacających im wynagrodzenia „pod stołem”. Zgodnie z projektem, umożliwiono organom egzekucyjnym także prowadzenie egzekucji z otrzymywanych przez dłużników alimentacyjnych diet z tytułu podróży służbowych – do 50 proc. tych diet.
Od 1 października 2019 r., projekt zakłada podniesienie, kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 725 zł do 800 zł - prawo do świadczenia uzyska dodatkowo ok. 60 tys. dzieci.
Przedstawione rozwiązania wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku, z wyjątkiem tych, które mają zacząć obowiązywać w innych terminach.
Ściągalność alimentów powoli wzrasta - egzekucje należności na rzecz budżetu państwa z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego – wzrosła ona z niecałych 13 proc. w 2015 r. do 24,9 proc. w 2017 r. (dzięki m.in. nowelizacji Kodeksu karnego z 2017 r.).
Więcej o zmianach przeczytasz na mpips.gov.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.